mamadiabelka.pl

mamadiabelka.pl

Kolka niemowlaka

Kolka niemowlaka

Utarło się przekonanie, że kolka niemowlęca to skutek problemów z układem pokarmowym dziecka. Rzeczywiście, kolka może mieć związek z bólem brzucha u niemowlaka, jednak niekoniecznie i nie tylko. Ostatnio można spotkać się z teorią, że za kolkę niemowlęcą odpowiedzialne mogą być też problemy o podłożu emocjonalnym, nadmiar bodźców zewnętrznych i nieprzystosowanie niemowlaka. Wszystko to jednak teorie, mimo dużego prawdopodobieństwa, ponieważ do tej pory nie ma pewności, czym jest kolka niemowlęca, a w związku z tym nie ma też idealnego lekarstwa na tę dolegliwość.

Żaden rodzic nie chce jednak bezczynnie znosić wielogodzinnego płaczu swojego maleństwa – a tak najczęściej objawia się kolka – dlatego też w wielu podręcznikach, na blogach i w poradnikach znajdziemy różne sposoby i środki łagodzące kolkę. Jeśli podejrzewamy, że kolka faktycznie ma związek z problemami brzusznymi u dziecka, można sięgnąć po jedne z wielu kropelek na kolkę jelitową dostępnych na rynku. Kropelki te często zawierają probiotyki oraz substancje wspomagające zawartej w mleku laktozy. Dzięki temu mogą rzeczywiście pomóc na problemy związane z wciąż rozwijającym się układem pokarmowym niemowlaka. Jednak nie u wszystkich dzieci kropelki przynoszą rezultaty.

W takim wypadku warto sięgnąć po tradycyjne sposoby, takie jak przykładanie do brzuszka malucha ciepłych pieluszek, otulanie dziecka kocykiem i bujanie. W niektórych przypadkach i te sposoby zawodzą, a dzieci po prostu po pewnym czasie same wyrastają z kolki. Niekiedy więc ten okres trzeba po prostu przeczekać. Pamiętajmy jednak, że łatwo pomylić kolkę z poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego każdy niepokojący rodzica objaw u dziecka, taki jak wielogodzinny płacz, powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, np. lekarzem pediatrą. Właściwa diagnoza pomoże odnaleźć właściwy sposób na ulżenie dziecku w cierpieniu.

Wpis zawdzięczamy